Search Results
Showing 501 - 600 of 647
Searched for: Year: 2010
Locanda Verde
Best New Restaurant
New York, New York
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Magnolia Grill
Outstanding Restaurant
Durham, North Carolina
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Magnolia Grill
Outstanding Service
Durham, North Carolina
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Marcel's
Outstanding Service
Washington, District of Columbia
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Marea
Best New Restaurant
New York, New York
Restaurant & Chef
Winner
2010
Mary & Tito's Cafe
America's Classics
Albuquerque, New Mexico
Restaurant & Chef
Winner
2010
Melisse
Outstanding Restaurant
Santa Monica, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Miller Union
Best New Restaurant
Atlanta, Georgia
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Alinea
Outstanding Service
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Winner
2010
Alinea
Outstanding Wine Service
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Ninety Acres at Natirar
Best New Restaurant
Peapack-Gladstone, New Jersey
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Nobhill Tavern at MGM Grand Hotel & Casino
Outstanding Service
Las Vegas, Nevada
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
NoMI at Park Hyatt
Outstanding Wine Service
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Patina
Outstanding Wine Service
Los Angeles, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Picasso at Bellagio
Outstanding Wine Service
Las Vegas, Nevada
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Restaurant Eve
Outstanding Wine Service
Alexandria, Virginia
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Restaurant Gary Danko
Outstanding Wine Service
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Sanford
Outstanding Restaurant
Milwaukee, Wisconsin
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Solea at the W South Beach
Best New Restaurant
Miami Beach, Florida
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Spiaggia
Outstanding Restaurant
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Spiaggia
Outstanding Service
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Tarbell's
Outstanding Wine Service
Phoenix, Arizona
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
The Bright Star
America's Classics
Bessemer, Alabama
Restaurant & Chef
Winner
2010
The Compound
Outstanding Service
Santa Fe, New Mexico
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Glitretind at Stein Eriksen Lodge
Outstanding Wine Service
Park City, Utah
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
The Kojo Nnamdi Show
Audio Webcast or Radio Show
The Kojo Nnamdi Show
Washington D.C., Online
Broadcast Media
Winner
2010
Trummer's on Main
Best New Restaurant
Clifton, Virginia
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Upperline
Outstanding Service
New Orleans, Louisiana
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Vetri
Outstanding Restaurant
Philadelphia, Pennsylvania
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Vetri
Outstanding Service
Philadelphia, Pennsylvania
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Vidalia
Outstanding Restaurant
Washington, District of Columbia
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Serious Eats
Video Webcast
The Greenmarket: One Farmer's Story
Broadcast Media
Winner
2010
Optic Nerve
Video Webcast
The Greenmarket: One Farmer's Story
Broadcast Media
Winner
2010
The Editors of EatingWell
Healthy Focus
EatingWell Comfort Foods Made Healthy
(The Countryman Press)
Book
Nominee
2010
Christopher Collins
Television Show, On Location
Gourmet's Adventures with Ruth: The Bertinet Kitchen, Bath
Broadcast Media
Nominee
2010
Daniel Lindley
Best Chefs
St. John's Restaurant
Chattanooga, Tennessee
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Frank Stitt
Outstanding Chef
Highlands Bar and Grill
Birmingham, Alabama
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Highlands Bar & Grill
Outstanding Restaurant
Birmingham, Alabama
Restaurant & Chef
Nominee
2010
James Oseland
Website Focusing on Food, Beverage, Restaurant, or Nutrition
Saveur.com
Journalism
Nominee
2010
Judith A. Jones
General Cooking
The Pleasures of Cooking For One
(Alfred A. Knopf)
Book
Nominee
2010
Michael Anthony
Best Chefs
Gramercy Tavern
New York, New York
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Larry D'Amico
Outstanding Restaurateur
D'Amico & Partners
Minneapolis, Minnesota
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Badriyyah Waheed
Television Segment
ABC 7 News Friday Night Special: Hungry Hound
ABC
Broadcast Media
Nominee
2010
Dave Cruz
General Cooking
Ad Hoc at Home
(Artisan Books)
Book
Winner
2010
Restaurant Gary Danko
Outstanding Wine Service
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Nominee
2010
The Bright Star
America's Classics
Bessemer, Alabama
Restaurant & Chef
Winner
2010
John Berman
Television Segment
ABC News Nightline
ABC
Broadcast Media
Winner
2010
Phoebe Chase
Best Chefs
Chase's Daily
Belfast, Maine
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Earl Carter
Photography
Eat Ate
(Chronicle Books)
Book
Nominee
2010
Paul Brissman
Photography
New American Table
(John Wiley & Sons)
Book
Nominee
2010
Alison Cuddy
Audio Webcast or Radio Show
Eight Forty-Eight
Broadcast Media
Nominee
2010
Pacific Productions
Television Show, In Studio or Fixed Location
Barefoot Contessa
Food Network
Broadcast Media
Nominee
2010
Anthony Everett
Television Segment
Chronicle
WCVB-TV Boston
Broadcast Media
Nominee
2010
Aileen Gallagher
Food Blog
Journalism
Nominee
2010
Alexandra Vallis
Food Blog
Journalism
Nominee
2010
Daniel Engber
Reporting on Health, Environment or Nutrition
Throwing Out the Wheat
Slate
Journalism
Nominee
2010
Evan Douglis Studio
Outstanding Restaurant Design
Choice Market
Brooklyn, New York
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Frances
Best New Restaurant
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Nominee
2010
RN74
Best New Restaurant
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Calumet Fisheries
America's Classics
Chicago, Illinois
Restaurant & Chef
Winner
2010
Locande Verde
Best New Restaurant
New York, New York
Restaurant & Chef
Nominee
2010
Antoinette F Bruno
Multimedia Food Feature
The Art and Economics of Charcuterie, Parts 2,3,4
Starchefs.com
Journalism
Nominee
2010
Sheryl Julian
Newspaper Food Section
The Boston Globe
Journalism
Nominee
2010
Richard Knight
Best Chefs
Feast
Houston, Texas
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Jean Georges
Outstanding Wine Service
New York, New York
Restaurant & Chef
Winner
2010
Steve Johnson
Best Chefs
Rendezvous in Central Square
Cambridge, Massachusetts
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Matt Lee
American Cooking
The Lee Bros. Simple Fresh Southern: Knockout Dishes With Down-Home Flavor
(Clarkson Potter)
Book
Nominee
2010
Steve Ells
Outstanding Restaurateur
Chipotle Mexican Grill
Denver, Colorado
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Jim Goode
Outstanding Restaurateur
Goode Company Restaurants
Houston, Texas
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Il Capriccio
Outstanding Wine Service
Waltham, Massachusetts
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Cory Barrett
Outstanding Pastry Chef
Lola
Cleveland, Ohio
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
James Miller
Outstanding Pastry Chef
Cafe Besalu
Seattle, Washington
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Beth Biundo
Outstanding Pastry Chef
Lilette
New Orleans, Louisiana
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Douglass Dick
Best Chefs
Bona Terra
Sharpsburg, Pennsylvania
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Joe Romanowski
Best Chefs
Bay Avenue Trattoria
Highlands, New Jersey
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Polo Dobkin
Best Chefs
Dressler
New York, New York
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Naomichi Yasuda
Best Chefs
Sushi Yasuda
New York, New York
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Charlene Rollins
Best Chefs
New Sammy's Cowboy Bistro
Talent, Oregon
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Philip Krajeck
Best Chefs
Fish Out of Water, WaterColor Inn & Resort
Santa Rosa Beach, Florida
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Sonja Finn
Rising Star Chef of the Year
Dinette
Pittsburgh, Pennsylvania
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Deanie Fox
Outstanding Pastry Chef
Ubuntu
Napa, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
La Mer at Halekulani
Outstanding Service
Honolulu, Hawaii
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Zack Bruell
Best Chefs
Parallax
Cleveland, Ohio
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Dustan Bristol
Best Chefs
Brick 29 Bistro
Nampa, Idaho
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Mark Fuller
Best Chefs
Spring Hill
Seattle, Washington
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Eric DiStefano
Best Chefs
Coyote Cafe
Santa Fe, New Mexico
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
David Solazzo
Best Chefs
Ristorante Del Porto
Covington, Louisiana
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Torre Solazzo
Best Chefs
Ristorante Del Porto
Covington, Louisiana
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Myles Chefetz
Outstanding Restaurateur
Myles Restaurant Group
Miami Beach, Florida
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Michael Dellar
Outstanding Restaurateur
Lark Creek Restaurant Group
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Tim Stannard
Outstanding Restaurateur
Bacchus Management Group
San Francisco, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Bouchon
Outstanding Restaurant
Yountville, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Benjamin Bailly
Rising Star Chef of the Year
Petrossian
West Hollywood, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Justin Basye
Rising Star Chef of the Year
Stella Sola
Houston, Texas
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Vanessa Garcia
Rising Star Chef of the Year
Restaurant Charlie at the Palazzo
Las Vegas, Nevada
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Sam Gorenstein
Rising Star Chef of the Year
BLT Steak at the Betsy Hotel
MIami Beach, Florida
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Carly Groben
Rising Star Chef of the Year
Proof
Des Moines, Iowa
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
James Rugile
Rising Star Chef of the Year
Venue Bistro
Denver, Colorado
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
Joshua Smith
Rising Star Chef of the Year
A Mano
New Orleans, Louisiana
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010
A Mano
Best New Restaurant
Oakland, California
Restaurant & Chef
Semifinalist
2010