Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 1 - 100 of 7,512

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Vishwesh Bhatt

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Snackbar

2018

Oxford, Mississippi

Alexandra Raij

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Txikito

2018

New York, New York

Joe Ng

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

RedFarm

2018

New York, New York

Bryce Gilmore

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Barley Swine

2018

Austin, Texas

David Posey

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

Elske

2018

Chicago, Illinois

Josh Habiger

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Bastion

2018

Nashville, Tennessee

Paul Fehribach

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Big Jones

2018

Chicago, Illinois

Joanne Chang

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Flour Bakery + Cafe

2018

Boston, Massachusetts

Andrew Carmellini

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

The Dutch

2018

New York, New York

Ethan Stowell

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Ethan Stowell Restaurants (Staple & Fancy, Tavolàta, How to Cook a Wolf, and others)

2018

Seattle, Washington

Renee Erickson

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Bateau

2018

Seattle, Washington

Anita Jaisinghani

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Pondicheri

2018

Houston, Texas

Rachel Yang

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

Joule

2018

Seattle, Washington

Columbia Room

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Kevin Binkley

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Binkley’s Restaurant

2018

Phoenix, Arizona

Niki Nakayama

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

n/naka

2018

Los Angeles, California

Jay Sparks

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Lovechild

2018

La Crosse, Wisconsin

Evan Rich

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

Rich Table

2018

San Francisco, California

Meg Galus

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

Boka

2018

Chicago, Illinois

Johanne Killeen

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Al Forno

2018

Providence, Rhode Island

Lally Brennan

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2018

New Orleans, Louisiana

Aidlin Darling Design

Who's Who of Food & Beverage in America

In Situ

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Winner

2018

San Francisco, California

Seif Chirchi

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

Joule

2018

Seattle, Washington

Jeff Drew

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Snake River Grill

2018

Jackson, Wyoming

Ken Forkish

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

Trifecta Tavern

2018

Portland, Oregon

Vivian Howard

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Chef & The Farmer

2018

Kinston, North Carolina

Blaine Wetzel

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

The Willows Inn on Lummi Island

2018

Lummi Island, Washington

Cynthia Wong

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Butcher & Bee

2018

Charleston, South Carolina

Anvil Bar & Refuge

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2018

Houston, Texas

Bar Agricole

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2018

San Francisco, California

Jody Adams

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2018

Boston, Massachusetts

Jeremy Fox

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Rustic Canyon

2018

Santa Monica, California

Megan Garrelts

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Rye

2018

Leawood, Kansas

Miljenko Grgich

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Winner

Grgich Hills Estate

2018

Rutherford, California

Gabrielle Hamilton

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

Prune

2018

New York, New York

Michelle Gayer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

Salty Tart

2018

Minneapolis, Minnesota

Michael Cimarusti

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Providence

2018

Los Angeles, California

Dominique Crenn

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Winner

Atelier Crenn

2018

San Francisco, California

Keiko Suzuki

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Suzuki’s Sushi Bar

2018

Rockland, Maine

Laura Sawicki

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Launderette

2018

Austin, Texas

Martin Rios

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Restaurant Martín

2018

Santa Fe, New Mexico

James Haywood

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Kitchen 713

2018

Houston, Texas

Daniel Johnnes

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2018

New York, New York

Rockwell Group

Who's Who of Food & Beverage in America

Daily Provisions

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Nominee

2018

New York, New York

Tyler Anderson

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Millwright’s

2018

Simsbury, Connecticut

Krista Kern Desjarlais

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

The Purple House

2018

North Yarmouth, Maine

Steven Brown

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

Tilia

2018

Minneapolis, Minnesota

Josef Centeno

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

Orsa & Winston

2018

Los Angeles, California

Nicholas Elmi

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Laurel

2018

Philadelphia, Pennsylvania

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Naha

2018

Chicago, Illinois

Clay Conley

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Buccan

2018

Palm Beach, Florida

Hugh Acheson

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Five & Ten

2018

Athens, Georgia

Richard Gonzmart

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Columbia Restaurant Group (The Columbia, Goody Goody, and Ulele)

2018

Tampa, Florida

Champe Speidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Persimmon

2018

Providence, Rhode Island

Benjamin Sukle

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

Oberlin

2018

Providence, Rhode Island

Dan Van Rite

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

EsterEv

2018

Milwaukee, Wisconsin

Ronnie Killen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Killen’s Steakhouse

2018

Pearland, Texas

Katie Button

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Nightbell

2018

Asheville, North Carolina

Matthew Louis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Moxy

2018

Portsmouth, New Hampshire

Alex Seidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Winner

Mercantile Dining & Provision

2018

Denver, Colorado

Holly Smith

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Cafe Juanita

2018

Kirkland, Washington

Alex Stupak

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Empellón Midtown

2018

New York, New York

Sam Hayward

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Fore Street

2018

Portland, Maine

José Andrés

Humanitarian of the Year

Winner

2018

Michael Lata

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

The Ordinary

2018

Charleston, South Carolina

Ellen Yin

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

High Street Hospitality Group (Fork, High Street on Market, High Street on Hudson, and others)

2018

Philadelphia, Pennsylvania

Donald Link

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Herbsaint

2018

New Orleans, Louisiana

Alexander Roberts

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Restaurant Alma

2018

Minneapolis, Minnesota

Michael Gulotta

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Maypop

2018

New Orleans, Louisiana

Adam Kopels

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

18 Bay Restaurant

2018

Shelter Island, New York

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Knightsbridge Restaurant Group (The Bombay Club, Rasika, The Oval Room, and others)

2018

Washington, District of Columbia

Cassie Piuma

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

Sarma

2018

Somerville, Massachusetts

Fabio Trabocchi

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Fiola

2018

Washington, District of Columbia

Stephanie Prida

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

The Pool

2018

New York, New York

Kristin Butterworth

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Lautrec

2018

Farmington, Pennsylvania

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Le Pigeon

2018

Portland, Oregon

Tony Mantuano

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Spiaggia

2018

Chicago, Illinois

Brian Lewis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

The Cottage

2018

Westport, Connecticut

Tony Coturri

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

Coturri Winery

2018

Glen Ellen, California

Cindy Wolf

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

Charleston

2018

Baltimore, Maryland

Michael Hudman

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2018

Memphis, Tennessee

Ashley Christensen

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Poole’s Diner

2018

Raleigh, North Carolina

David Kinch

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Manresa

2018

Los Gatos, California

Tiffani Faison

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

Tiger Mama

2018

Boston, Massachusetts

Paula Wolfert

Restaurant & Chef

Lifetime Achievement Award

Winner

2018

Sonoma, California

Highlands Bar & Grill

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Winner

2018

Birmingham, Alabama

Ignacio Mattos

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Estela

2018

New York, New York

Slade Rushing

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Brennan’s

2018

New Orleans, Louisiana

Gavin Kaysen

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Winner

Spoon and Stable

2018

Minneapolis, Minnesota

Paul Bartolotta

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

The Bartolotta Restaurants (R­istorante Bartolotta, Harbor House, Lake Park Bistro, and others)

2018

Milwaukee, Wisconsin

Manny Augello

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Bread & Circus Provisions

2018

Lafayette, Louisiana

Ken Oringer

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

(Uni, Little Donkey, Toro, and others)

2018

Boston, Massachusetts

Vikram Sunderam

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Rasika

2018

Washington, District of Columbia

Tony Conte

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Inferno Pizzeria Napoletana

2018

Darnestown, Maryland

The American Restaurant

Restaurant & Chef

Restaurant & Chef

Design Icon

Winner

2018

Kansas City, Missouri

Caroline Styne

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Winner

The Lucques Group (Lucques, a.o.c., Tavern, and others)

2018

Los Angeles, California

Missy Robbins

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Winner

Lilia

2018

Brooklyn, New York

Maura Kilpatrick

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Nominee

Sofra Bakery and Café

2018

Cambridge, Massachusetts

Andrew Ticer

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2018

Memphis, Tennessee

Swan Oyster Depot

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2018

San Francisco, California

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.