Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search

2019 James Beard Awards search updates are in progress. To view 2019 semifinalists, nominees, and winners, click here.


Search Results

Showing 201 - 300 of 7,478

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Bradley Kilgore

Alter

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2018

Miami, Florida

Janine Booth

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2018

Miami Beach, Florida

Michelle Gayer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Minneapolis, Minnesota

Jose Enrique

Jose Enrique

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2018

San Juan, Puerto Rico

Laura Cole

229 Parks Restaurant & Tavern

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2018

Denali National Park & Preserve, Alaska

David Bauer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Asheville, North Carolina

Aidlin Darling Design

In Situ

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Winner

2018

San Francisco, California

Michael Lata

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Charleston, South Carolina

Abbi Merriss

Bluebeard

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2018

Indianapolis, Indiana

Holly Smith

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Kirkland, Washington

Carlo Mirarchi

Blanca

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2018

Brooklyn, New York

Clay Conley

Buccan

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2018

Palm Beach, Florida

Thomas Hauck

c.1880

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2018

Milwaukee, Wisconsin

Michael Stoltzfus

Coquette

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2018

New Orleans, Louisiana

Alex Stupak

Empellón Midtown

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2018

New York, New York

Ethan Stowell

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Seattle, Washington

Missy Robbins

Lilia

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Winner

2018

Brooklyn, New York

Rawia Bishara

Tanoreen

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2018

Brooklyn, New York

Cassie Piuma

Sarma

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

2018

Somerville, Massachusetts

Michael Cimarusti

Providence

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

2018

Los Angeles, California

Joe Kindred Kindred

Kindred

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2018

Davidson, North Carolina

Tracy Vaught

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Houston, Texas

Brian Lewis

The Cottage

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Westport, Connecticut

Martha Hoover

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Indianapolis, Indiana

Jody Williams

Buvette Gastrothèque

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2018

New York, New York

Steven Brown

Tilia

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2018

Minneapolis, Minnesota

Joey Baldino

Zeppoli

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2018

Collingswood, New Jersey

Joanne Chang

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Boston, Massachusetts

Sarah O'Brien

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Atlanta, Georgia

Cedric Maupillier

Convivial

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Fabian Von Hauske

Contra

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2018

New York, New York

Katie Button

Nightbell

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2018

Asheville, North Carolina

Ronnie Killen

Killen’s Steakhouse

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2018

Pearland, Texas

Bryce Gilmore

Barley Swine

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

2018

Austin, Texas

Jaleo

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Cassidee Dabney

The Barn at Blackberry Farm

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2018

Walland, Tennessee

Eastern Standard Kitchen & Drinks

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2018

Boston, Massachusetts

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Portland, Oregon

Vishwesh Bhatt

Snackbar

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2018

Oxford, Mississippi

Justin Woodward

Castagna

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2018

Portland, Oregon

Gabe Barker

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2018

Carrboro, North Carolina

Dominique Crenn

Atelier Crenn

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Winner

2018

San Francisco, California

Or Amsalam

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Los Angeles, California

Evrim Dogu

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Richmond, Virginia

Jamie Malone

Grand Café

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2018

Minneapolis, Minnesota

Lisa Ludwinski

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Detroit, Michigan

Evan Rich

Rich Table

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2018

San Francisco, California

Josef Centeno

Orsa & Winston

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2018

Los Angeles, California

Joe Bartolotta

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Milwaukee, Wisconsin

Monique Siu

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Portland, Oregon

Erin French

The Lost Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Freedom, Maine

Alex Seidel

Mercantile Dining & Provision

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Winner

2018

Denver, Colorado

Kelly Fields

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

2018

New Orleans, Louisiana

Manifesto

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2018

Kansas City, Missouri

Sam Hayward

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Portland, Maine

Laura Sawicki

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2018

Austin, Texas

Alexander Roberts

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Minneapolis, Minnesota

Nicholas Elmi

Laurel

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2018

Philadelphia, Pennsylvania

Jeff Drew

Snake River Grill

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2018

Jackson, Wyoming

Kim Alter

Nightbird

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2018

San Francisco, California

Adam Kopels

18 Bay Restaurant

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Shelter Island, New York

Sam Fox

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Phoenix, Arizona

Ann Marshall

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2018

Charleston, South Carolina

Ignacio Mattos

Estela

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2018

New York, New York

Joe Ng

RedFarm

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2018

New York, New York

Ken Forkish

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2018

Portland, Oregon

Champe Speidel

Persimmon

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Providence, Rhode Island

Hugh Acheson

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Athens, Georgia

Richard Gonzmart

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Tampa, Florida

Andrew Tarlow

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Brooklyn, New York

Matthew Louis

Moxy

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Portsmouth, New Hampshire

Caroline Styne

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Winner

2018

Los Angeles, California

Benjamin Sukle

Oberlin

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

2018

Providence, Rhode Island

Ravin Nakjaroen

Long Grain

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Camden, Maine

Isaac Toups

Toups’ Meatery

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2018

New Orleans, Louisiana

Charleen Badman

FnB

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2018

Scottsdale, Arizona

Vikram Sunderam

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Anita Jaisinghani

Pondicheri

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2018

Houston, Texas

David Posey

Elske

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

2018

Chicago, Illinois

Kristin Butterworth

Lautrec

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2018

Farmington, Pennsylvania

Ashley Christensen

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2018

Raleigh, North Carolina

Stephanie Prida

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2018

New York, New York

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Chicago, Illinois

Fabio Trabocchi

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Ken Oringer

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2018

Boston, Massachusetts

Justin Carlisle

Ardent

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2018

Milwaukee, Wisconsin

Gavin Kaysen

Spoon and Stable

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Winner

2018

Minneapolis, Minnesota

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2018

Washington, District of Columbia

Ellen Yin

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2018

Philadelphia, Pennsylvania

Dan Van Rite

EsterEv

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2018

Milwaukee, Wisconsin

Tony Mantuano

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Chicago, Illinois

Maura Kilpatrick

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Nominee

2018

Cambridge, Massachusetts

Blaine Wetzel

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2018

Lummi Island, Washington

Boka

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Nominee

2018

Chicago, Illinois

Jeremy Fox

Rustic Canyon

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

2018

Santa Monica, California

Cynthia Wong

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2018

Charleston, South Carolina

Rachel Yang

Joule

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2018

Seattle, Washington

Corkbuzz

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2018

New York, New York

Tyler Anderson

Millwright’s

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2018

Simsbury, Connecticut

Becca Hegarty

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2018

Pittsburgh, Pennsylvania

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.