Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 4,201 - 4,300 of 7,512

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Spike Gjerde

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Woodberry Kitchen

2010

Baltimore, Maryland

Scott Hunnel

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Victoria & Albert's, Disney's Grand Floridian Resort & Spa

2010

Orlando, Florida

Edward Lee

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

610 Magnolia

2010

Louisville, Kentucky

Derek Brown

Restaurant & Chef

Outstanding Wine & Spirits Professional

Semifinalist

The Passenger

2010

Washington, District of Columbia

Josiah Citrin

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Semifinalist

Melisse

2010

Santa Monica, California

Kris Wessel

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Red Light Little River

2010

Miami, Florida

Kelly English

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Restaurant Iris

2010

Memphis, Tennessee

Wylie Dufresne

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

WD-50

2010

New York, New York

Carlos'

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2010

Highland Park, Illinois

Canlis

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Semifinalist

2010

Seattle, Washington

Vincent Francoual

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Vincent

2010

Minneapolis, Minnesota

Armando Pomales

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Cafe Central

2010

El Paso, Texas

Ian Troxler

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Lone Mountain Ranch

2010

Big Sky, Montana

Josh Galliano

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Monarch

2010

St. Louis, Missouri

David Gilberg

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Koo Zee Doo

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Jonathan Waxman

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Barbuto

2010

New York, New York

Bill Telepan

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Telepan

2010

New York, New York

Stephan Pyles

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Stephan Pyles

2010

Dallas, Texas

David Gilberg

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

Koo Zee Doo

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Daniel Lindley

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

St. John's Restaurant

2010

Chattanooga, Tennessee

Gregory Moore

Restaurant & Chef

Outstanding Wine & Spirits Professional

Semifinalist

Moore Brothers Wine Company

2010

Pennsauken, New Jersey

Canlis

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2010

Seattle, Washington

La Mer at Halekulani

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2010

Honolulu, Hawaii

Sharon Hage

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

York Street

2010

Dallas, Texas

Hedy Goldsmith

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Michael's Genuine Food & Drink

2010

Miami, Florida

Yasmin Lozada-Hissom

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Duo

2010

Denver, Colorado

William Bradley

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Semifinalist

Addison at the Grand Del Mar

2010

San Diego, California

Stewart Woodman

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Heidi's

2010

Minneapolis, Minnesota

Steve Atkins

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

The Kitchen Table Bistro

2010

Richmond, Vermont

Paul Grieco

Restaurant & Chef

Outstanding Wine & Spirits Professional

Nominee

Hearth, Terroir

2010

New York, New York

Ken Vedrinski

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Sienna

2010

Daniel Island, South Carolina

Cafe Juanita

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2010

Kirkland, Washington

Seamus Mullen

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Boqueria

2010

New York, New York

Phoebe Chase

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Chase's Daily

2010

Belfast, Maine

Paul Liebrandt

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Corton

2010

New York, New York

David Hirsch

Restaurant & Chef

Outstanding Wine & Spirits Professional

Semifinalist

Hirsch Vineyards

2010

Cazadero, California

L. Timothy Ryan

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2010

Hyde Park, New York

Babbo

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2010

New York, New York

Tyler Brown

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

The Capitol Grille at the Hermitage Hotel

2010

Nashville, Tennessee

Ouita Michel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Holly Hill Inn

2010

Midway, Kentucky

George Formaro

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Centro

2010

Des Moines, Iowa

Levi Goode

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Goode Company Restaurants

2010

Houston, Texas

Joel Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Nominee

2010

Las Vegas, Nevada

Boulevard

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2010

San Francisco, California

Frances

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

San Francisco, California

Steve Johnson

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Rendezvous in Central Square

2010

Cambridge, Massachusetts

Michael Psilakis

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Anthos

2010

New York, New York

Matthew Lightner

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

Castagna

2010

Portland, Oregon

Ana Sortun

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Oleana

2010

Cambridge, Massachusetts

Marco Canora

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Hearth

2010

New York, New York

Damian Heath

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Lot 12 Public House

2010

Berkeley Springs, West Virginia

Kelly Liken

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Kelly Liken

2010

Vail, Colorado

Zack Bruell

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Parallax

2010

Cleveland, Ohio

Bluebird Tavern

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2010

Burlington, Vermont

Timothy Hollingsworth

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Winner

The French Laundry

2010

Yountville, California

Antoinette Knight

Restaurant & Chef

America's Classics

Winner

2010

Jenn Louis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Lincoln

2010

Portland, Oregon

Claude Le Tohic

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Winner

Joel Robuchon at MGM Grand Hotel & Casino

2010

Las Vegas, Nevada

Richard Reddington

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Semifinalist

Redd

2010

Yountville, California

Michael Tusk

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Nominee

Quince

2010

San Francisco, California

Hakan Lundberg

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Cosmos

2010

Minneapolis, Minnesota

Gregory Pugin

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Nominee

Veritas

2010

New York, New York

Garrett Oliver

Restaurant & Chef

Outstanding Wine & Spirits Professional

Nominee

The Brooklyn Brewery

2010

Brooklyn, New York

John Fraser

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Dovetail

2010

New York, New York

James Silk

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Feast

2010

Houston, Texas

Jacob Sessoms

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Table

2010

Asheville, North Carolina

Laurence Jossel

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Semifinalist

Nopa

2010

San Francisco, California

Blackberry Farm

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Nominee

2010

Walland, Tennessee

Chris Ainsworth

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Saffron Mediterranean Kitchen

2010

Walla Walla, Washington

Stephen Cavagnaro

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Cavey's

2010

Manchester, Connecticut

Stephen Starr

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

Starr Restaurant Organization

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Eric/Bruce Bromberg

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Blue Ribbon Restaurants

2010

New York, New York

David Rockwell

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2010

New York, New York

Curtis Duffy

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Avenues at the Peninsula

2010

Chicago, Illinois

Craig Koketsu

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Park Avenue

2010

New York, New York

Rick Moonen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

RM Seafood at Mandalay Bay Resort & Casino

2010

Las Vegas, Nevada

Mindy Segal

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

Mindy's HotChocolate

2010

Chicago, Illinois

Dustan Bristol

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Brick 29 Bistro

2010

Nampa, Idaho

Bibou

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Brian Hill

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Francine Bistro

2010

Camden, Maine

Mark Fuller

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Spring Hill

2010

Seattle, Washington

Catherine Whims

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

Nostrana

2010

Portland, Oregon

Adolfo Garcia

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Rio Mar

2010

New Orleans, Louisiana

James Campbell Caruso

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

La Boca

2010

Santa Fe, New Mexico

Scott Howell

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Nana's

2010

Durham, North Carolina

Marea

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Winner

2010

New York, New York

Alex Seidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Fruition

2010

Denver, Colorado

Vidalia

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2010

Washington, District of Columbia

Stacey Craig

Restaurant & Chef

America's Classics

Winner

2010

Bessemer, Alabama

Giuseppe Tentori

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Boka

2010

Chicago, Illinois

Eric Warnstedt

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Hen of the Wood

2010

Waterbury, Vermont

Kevin Davis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Steelhead Diner

2010

Seattle, Washington

Eric DiStefano

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Coyote Cafe

2010

Santa Fe, New Mexico

John Gorham

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Toro Bravo

2010

Portland, Oregon

Alinea

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Winner

2010

Chicago, Illinois

Lee Bissonette

Restaurant & Chef

America's Classics

Winner

2010

South Burlington, Vermont

Bacchanalia

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2009

Atlanta, Georgia

Michael Smith

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Restaurant Michael Smith

2009

Kansas City, Missouri

Django

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2009

Des Moines, Iowa

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.