Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search

2019 James Beard Awards search updates are in progress. To view 2019 semifinalists, nominees, and winners, click here.


Search Results

Showing 501 - 600 of 7,478

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Carlos Salgado

Taco María

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2018

Costa Mesa, California

Manny Augello

Bread & Circus Provisions

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2018

Lafayette, Louisiana

Justin Severino

Cure

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2017

Pittsburgh, Pennsylvania

Jeppe Jarnit-Bjergsø

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Michelle Gayer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Minneapolis, Minnesota

Cara Stadler

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Brunswick, Maine

Vinnie Cilurzo

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Santa Rosa, California

Lionel Vatinet

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Cary, North Carolina

James Syhabout

Hawker Fare

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Steven Brown

Tilia

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2017

Minneapolis, Minnesota

Richard Gonzmart

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Tampa, Florida

Drew Kulsveen

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Bardstown, Kentucky

Joshua Skenes

Saison

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Carlos Salgado

Taco María

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Costa Mesa, California

The Dead Rabbit

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

New York, New York

Ken Forkish

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Nominee

2017

Portland, Oregon

Maximillian Petty

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Seattle, Washington

Michael Lata

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Charleston, South Carolina

L’Atelier de Joël Robuchon

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Las Vegas, Nevada

Wayne Carpenter

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Burlington, Washington

Silvana Salcido Esparza

Barrio Urbano

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Phoenix, Arizona

Michael Solomonov

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Sara Hauman

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Missy Robbins

Lilia

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

Brooklyn, New York

Ignacio Mattos

Estela

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

New York, New York

Alex Stupak

Empellón Cocina

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Gabrielle Hamilton

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2017

New York, New York

Ghaya Oliveira

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Winner

2017

New York, New York

Jonathan Perno

Los Poblanos

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Los Ranchos de Albuquerque, New Mexico

Charleen Badman

FnB

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Scottsdale, Arizona

Ryan Smith

Staplehouse

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Atlanta, Georgia

Tracy Vaught

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Houston, Texas

Isaac Toups

Toups’ Meatery

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

New Orleans, Louisiana

Jenner Tomaska

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Lance Winters

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Alameda, California

Mike Easton

Il Corvo

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Seattle, Washington

Mike Muirhead

Mas Taco

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Red Lodge, Montana

Kris Komori

State & Lemp

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Boise, Idaho

Jose Chesa

Ataula

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Matt McClure

The Hive

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Bentonville, Arkansas

Colin Bedford

The Fearrington House

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Pittsboro, North Carolina

Eric Donnelly

RockCreek

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Seattle, Washington

Joe Kindred Kindred

Kindred

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Davidson, North Carolina

Sam Calagione

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Winner

2017

Milton, Delaware

David Uygur

Lucia

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Dallas, Texas

Unmi Abkin

Coco & The Cellar Bar

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Easthampton, Massachusetts

Rawia Bishara

Tanoreen

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Kevin Johnson

The Grocery

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Charleston, South Carolina

Lost Lake

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Melissa Chou

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Edouardo Jordan

Salare

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2017

Seattle, Washington

Tarver King

The Restaurant at Patowmack Farm

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2017

Lovettsville, Virginia

Markus Glocker

Bâtard

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Thomas Hauck

c.1880

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Milwaukee, Wisconsin

Mike Randolph

Público

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

University City, Missouri

Ryan McCaskey

Acadia

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Seif Chirchi

Joule

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2017

Seattle, Washington

Erling Wu-Bower

Nico Osteria

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Thomas Boemer

Corner Table

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Minneapolis, Minnesota

Jorge Guzman

Brewer’s Table at Surly Brewing Co.

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2017

Minneapolis, Minnesota

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Martin Rios

Restaurant Martín

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

2017

Santa Fe, New Mexico

Ford Fry

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Atlanta, Georgia

Johnny Clark

Parachute

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Jeff Drew

Snake River Grill

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Jackson, Wyoming

Ravin Nakjaroen

Long Grain

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Camden, Maine

Dan Fox

Heritage Tavern

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Madison, Wisconsin

Kimball House

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Decatur, Georgia

Joe Tripp

Alba

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Des Moines, Iowa

Deme Lomas

Niu Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Miami, Florida

Rob Tod

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Nominee

2017

Portland, Maine

Beverly Kim

Parachute

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Jake Bickelhaupt

42 Grams

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Alexandra Raij

Txikito

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Nick Janutol

Forest

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Birmingham, Michigan

Paul Fehribach

Big Jones

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Mark Ladner

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

New York, New York

Phillip Foss

EL Ideas

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Abraham Conlon

Fat Rice

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Abbi Merriss

Bluebeard

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Indianapolis, Indiana

Andrew Tarlow

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Christopher Kostow

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2017

St. Helena, California

Caroline Styne

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2017

Los Angeles, California

Steve Matthiasson

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Napa, California

Marc Sheehan

Loyal Nine

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Cambridge, Massachusetts

Paul Verica

Heritage Food and Drink

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Waxhaw, North Carolina

Vishwesh Bhatt

Snackbar

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2017

Oxford, Mississippi

Danny Bowien

Mission Chinese Food

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

AvroKO

Momotaro

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Nominee

2017

Chicago, Illinois

SRV

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Boston, Massachusetts

Laura Cole

229 Parks Restaurant & Tavern

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Denali National Park & Preserve, Alaska

David Kinch

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2017

Los Gatos, California

AvroKO

Momotaro

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Nominee

2017

Chicago, Illinois

AvroKO

SingleThread

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Winner

2017

Healdsburg, California

John Tesar

Knife

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Dallas, Texas

Niki Nakayama

n/naka

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

AvroKO

SingleThread

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Winner

2017

Healdsburg, California

Cassie Piuma

Sarma

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

2017

Somerville, Massachusetts

Josef Centeno

Orsa & Winston

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

JoAnn Clevenger

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.