Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search

2019 James Beard Awards search updates are in progress. To view 2019 semifinalists, nominees, and winners, click here.


Search Results

Showing 601 - 700 of 7,478

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Caroline Styne

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2017

Los Angeles, California

Martha Hoover

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Indianapolis, Indiana

Evrim Dogu

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Richmond, Virginia

Carlyle Watt

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Anchorage, Alaska

Rich Torrisi

Carbone

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Dianna Daoheung

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

New York, New York

Gabe Barker

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Carrboro, North Carolina

Rob McDaniel

SpringHouse

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Alexander City, Alabama

Corkbuzz

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

New York, New York

Cure

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Olmsted

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2017

Brooklyn, New York

Elizabeth Degener

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Cape May, New Jersey

Bob Gerken

Travail Kitchen & Amusements

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Robbinsdale, Minnesota

Eastern Standard Kitchen & Drinks

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2017

Boston, Massachusetts

Cedric Maupillier

Convivial

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Clyde Common

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

Portland, Oregon

Fiola

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Blaine Wetzel

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Lummi Island, Washington

Keiko Suzuki

Suzuki’s Sushi Bar

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Rockland, Maine

Ken Oringer

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

2017

Boston, Massachusetts

David Kinch

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2017

Los Gatos, California

Kevin Willmann

Farmhaus

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2017

St. Louis, Missouri

Katoi

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Detroit, Michigan

Alex Phaneuf

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Tova du Plessis

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Philadelphia, Pennsylvania

James Rigato

Mabel Gray

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Hazel Park, Michigan

Charleston

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Baltimore, Maryland

Joey Baldino

Zeppoli

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2017

Collingswood, New Jersey

Chase’s Daily

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Belfast, Maine

Zachary Engel

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Winner

2017

New Orleans, Louisiana

Slade Rushing

Brennan’s

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Steven Gedra

The Black Sheep

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Buffalo, New York

Benjamin Sukle

Birch

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

2017

Providence, Rhode Island

Cindy Wolf

Charleston

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

2017

Baltimore, Maryland

Ian Boden

The Shack

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

2017

Staunton, Virginia

Joe Ng

RedFarm

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Kevin Gillespie

Gunshow

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Atlanta, Georgia

Daniel Patterson

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Canlis

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Winner

2017

Seattle, Washington

Shuai Wang

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Charleston, South Carolina

Brigtsen’s

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2017

New Orleans, Louisiana

Ferrell Alvarez

Rooster & the Till

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Tampa, Florida

Jody Williams

Buvette Gastrothèque

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

New York, New York

Teiichi Sakurai

Tei-An Soba House

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Dallas, Texas

Boka

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Steve McHugh

Cured

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

2017

San Antonio, Texas

Greg Vernick

Vernick Food & Drink

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Winner

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Fabian Von Hauske

Contra

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Cafe Juanita

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Kirkland, Washington

Diane Yang

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2017

Minneapolis, Minnesota

Guga

Kismet

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Nominee

2017

Los Angeles, California

Steven Satterfield

Miller Union

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Winner

2017

Atlanta, Georgia

Mark Furstenberg

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Winner

2017

Washington, District of Columbia

Bluestem

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Kansas City, Missouri

Evan Mallett

Black Trumpet

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Portsmouth, New Hampshire

Brooks Headley

Superiority Burger

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Jerimiah Stone

Contra

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Amy Brandwein

Centrolina

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

2017

Washington, District of Columbia

Marc Aumont

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2017

New York, New York

Mario Carbone

Carbone

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Greg Denton

Ox

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Winner

2017

Portland, Oregon

Jeppe Jarnit-Bjergsø

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Drew Kulsveen

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Bardstown, Kentucky

Anita Lo

Annisa

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

New York, New York

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Gabrielle Quinonez Denton

Ox

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Winner

2017

Portland, Oregon

Wayne Carpenter

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Burlington, Washington

Vinnie Cilurzo

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Santa Rosa, California

Ellen Yin

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Ilma Jeil Lopez

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

2017

Portland, Maine

Carlos Salgado

Taco María

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Costa Mesa, California

Lisa Carlson

Chef Shack

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

2017

Bay City, Wisconsin

Justin Carlisle

Ardent

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

2017

Milwaukee, Wisconsin

Jenner Tomaska

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Kevin Nashan

Sidney Street Cafe

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Winner

2017

St. Louis, Missouri

Aaron Butts

The Golden

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Ft. Wayne, Indiana

Eder Montero

Txikito

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Maximillian Petty

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Seattle, Washington

Lance Winters

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Alameda, California

Seth Siegel-Gardner

The Pass

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Houston, Texas

Carlo Mirarchi

Blanca

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Michel Nischan

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2017

Bridgeport, Connecticut

Michael Lata

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Charleston, South Carolina

John Fraser

Nix

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Mike Klank

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Atlanta, Georgia

Ryan Smith

Staplehouse

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Atlanta, Georgia

Sara Hauman

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Brandon McGlamery

Luma on Park

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Winter Park, Florida

Andrew Ticer

Andrew Michael Italian Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Memphis, Tennessee

Joe Kindred Kindred

Kindred

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Davidson, North Carolina

Jose Chesa

Ataula

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Deme Lomas

Niu Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Miami, Florida

Michael Stoltzfus

Coquette

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

New Orleans, Louisiana

Mike Easton

Il Corvo

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Seattle, Washington

Edward Lee

610 Magnolia

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Louisville, Kentucky

Terrence Gallivan

The Pass

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Houston, Texas

Mike Muirhead

Mas Taco

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

2017

Red Lodge, Montana

Tracy Vaught

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Houston, Texas

Elliott Moss

Buxton Hall

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Asheville, North Carolina

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.