Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search

2019 James Beard Awards search updates are in progress. To view 2019 semifinalists, nominees, and winners, click here.


Search Results

Showing 701 - 800 of 7,478

Searched for: Categories: Restaurant & Chef

Alex Seidel

Mercantile

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Denver, Colorado

Galatoire’s Restaurant

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Michelle Gayer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Minneapolis, Minnesota

Komi

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Zak Stern

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Miami, Florida

Lisa Ludwinski

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Detroit, Michigan

Hugo Ortega

Hugo’s

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Winner

2017

Houston, Texas

Andrew Ticer

Andrew Michael Italian Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Memphis, Tennessee

Greg Wade

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Frankies 457 Spuntino

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Brooklyn, New York

Evrim Dogu

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Richmond, Virginia

Taylor Petrehn

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Lawrence, Kansas

FnB

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Scottsdale, Arizona

Fore Street

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Portland, Maine

Gabrielle Hamilton

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

2017

New York, New York

Five & Ten

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Athens, Georgia

Brooks Headley

Superiority Burger

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Michael Cimarusti

Providence

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

2017

Los Angeles, California

Or Amsalam

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Nora Pouillon

Restaurant Nora

Lifetime Achievement Award

Winner

2017

Washington, D.C., District of Columbia

Phoebe Lawless

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Durham, North Carolina

Bar Agricole

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

San Francisco, California

Edward Lee

610 Magnolia

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Louisville, Kentucky

Frasca Food and Wine

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2017

Boulder, Colorado

La Casita Mexicana

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Bell, California

Monique Siu

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Turkey and the Wolf

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

New Orleans, Louisiana

Empire State South

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Atlanta, Georgia

Anvil Bar & Refuge

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Houston, Texas

Billy Allin

Cakes & Ale

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Decatur, Georgia

Emeril’s New Orleans

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Carlyle Watt

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Anchorage, Alaska

Cure

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Olmsted

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2017

Brooklyn, New York

Ted Lemon

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Sebastopol, California

FIG

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Nominee

2017

Charleston, South Carolina

Gabe Barker

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Carrboro, North Carolina

L’Etoile

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Madison, Wisconsin

Dianna Daoheung

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

New York, New York

Michael Solomonov

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Lotus of Siam

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Las Vegas, Nevada

Gabriela Cámara

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

San Francisco, California

Corkbuzz

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

New York, New York

Mark Ladner

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

New York, New York

John Tesar

Knife

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Dallas, Texas

Bastion

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Nashville, Tennessee

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Clyde Common

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Nominee

2017

Portland, Oregon

Justin Woodward

Castagna

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2017

Portland, Oregon

David Uygur

Lucia

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

2017

Dallas, Texas

Danny Bowien

Mission Chinese Food

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

2017

New York, New York

Miller Union

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Nominee

2017

Atlanta, Georgia

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Gwen

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Michael Hudman

Andrew Michael Italian Kitchen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

2017

Memphis, Tennessee

Shuai Wang

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

2017

Charleston, South Carolina

Anita Lo

Annisa

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

New York, New York

Katoi

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Detroit, Michigan

Manfred Krankl

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Oak View, California

Derek Wagner

Nick’s on Broadway

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Providence, Rhode Island

James Rigato

Mabel Gray

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

2017

Hazel Park, Michigan

Oriole

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Chicago, Illinois

Matthew Kelly

Mateo

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Durham, North Carolina

Saint Leo

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2017

Oxford, Mississippi

Studio at Montage

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Laguna Beach, California

Kelly Fields

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

2017

New Orleans, Louisiana

Steven Gedra

The Black Sheep

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Buffalo, New York

Chase’s Daily

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Belfast, Maine

Bryce Gilmore

Barley Swine

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

2017

Austin, Texas

Marvel Bar

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Minneapolis, Minnesota

The Varnish

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Charleston

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

Baltimore, Maryland

Chesapeake & Maine

Restaurant & Chef

Outstanding Bar Program

Semifinalist

2017

Rehoboth Beach, Delaware

Zachary Engel

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Winner

2017

New Orleans, Louisiana

Steven Satterfield

Miller Union

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Winner

2017

Atlanta, Georgia

Stephen McCarthy

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Semifinalist

2017

Portland, Oregon

Amy Brandwein

Centrolina

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

2017

Washington, District of Columbia

Pizzeria Bianco

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Semifinalist

2017

Phoenix, Arizona

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Steve McHugh

Cured

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

2017

San Antonio, Texas

Fiola

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Kris Yenbamroong

Night + Market Song

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Canlis

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Winner

2017

Seattle, Washington

Ferrell Alvarez

Rooster & the Till

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Tampa, Florida

Elizabeth Degener

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

2017

Cape May, New Jersey

AvroKO

SingleThread

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Winner

2017

Healdsburg, California

Matthew Louis

Moxy

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Portsmouth, New Hampshire

Clay Conley

Buccan

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

2017

Palm Beach, Florida

Press

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Program

Semifinalist

2017

St. Helena, California

Eric Ziebold

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

2017

Washington, District of Columbia

Guga

Kismet

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Nominee

2017

Los Angeles, California

AvroKO

Momotaro

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Nominee

2017

Chicago, Illinois

AvroKO

SingleThread

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Winner

2017

Healdsburg, California

AvroKO

Momotaro

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Nominee

2017

Chicago, Illinois

Mark Furstenberg

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Winner

2017

Washington, District of Columbia

Missy Robbins

Lilia

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

2017

Brooklyn, New York

Josef Centeno

Orsa & Winston

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

2017

Los Angeles, California

Tyler Anderson

Millwright’s

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

2017

Simsbury, Connecticut

Steven Devereaux Greene

Herons in the Umstead Hotel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

2017

Cary, North Carolina

Rachel Yang

Joule

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Nominee

2017

Seattle, Washington

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.