Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 1 - 100 of 1,250

Searched for: Categories: Restaurant & Chef; Terms: new york

Alexandra Raij

Outstanding Restaurateur

(La Vara, Saint Julivert Fisherie, Txikito)

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

David DiBari

Best Chef: New York State

The Cookery

Yonkers, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Einat Admony

Best Chef: New York State

Balaboosta

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Golden Diner

Best New Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Jason Wang

Outstanding Restaurateur

Xi'an Famous Foods

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Mariana Gonzalez-Trasvina

Rising Star Chef of the Year

Bar 'Cino

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Ann Redding

Outstanding Chef

Uncle Boons

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Emma C Bengtsson

Best Chef: New York State

Aquavit

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Matt Danzer

Outstanding Chef

Uncle Boons

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

La Morada

Outstanding Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Andrew Carmellini

Outstanding Chef

The Dutch

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Eder Montero

Outstanding Restaurateur

(La Vara, Saint Julivert Fisherie, Txikito)

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Chintan Pandya

Best Chef: New York State

Adda

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Jeremiah Stone

Best Chef: New York State

Wildair

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Zoë Kanan

Rising Star Chef of the Year

Simon & The Whale

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Kyo Pang

Best Chef: New York State

Kopitiam

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Helen You

Best Chef: New York State

Dumpling Galaxy

Flushing, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Erik Ramirez

Best Chef: New York State

Llama Inn

Brooklyn, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Brooks Headley

Best Chef: New York State

Superiority Burger

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

SIMPLICITY

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

HALL by o.d.o

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Existing Conditions

Outstanding Bar Program

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

La Morada

Outstanding Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Albert Bartley

Best Chef: New York State

Top Taste Restaurant

Kingston, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Fabián von Hauske

Best Chef: New York State

Wildair

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Cote Korean Steakhouse

Outstanding Wine Program

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

KĀWI

Best New Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Katherine Thompson

Outstanding Pastry Chef

Thomspon Italian

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Natasha Pickowicz

Outstanding Pastry Chef

Flora Bar

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Alex Stupak

Best Chef: New York State

Empellón

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Angie Rito

Outstanding Chef

Don Angie

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Jenny Kwak

Best Chef: New York State

Haenyeo

Brooklyn, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Hannah Black

Best Chef: New York State

Lil' Deb's Oasis

Hudson, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Sean Gray

Best Chef: New York State

Momofuku Ko

Flemington, New Jersey

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Junghyun Park

Best Chef: New York State

atomix

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Eric Gao

Best Chef: New York State

O Mandarin

Hartsdale, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2020

Miro Uskokovic

Outstanding Pastry Chef

Gramercy Tavern

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Daniela Soto-Innes

Outstanding Chef

ATLA

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2020

Zoë Kanan

Outstanding Pastry Chef

Simon & The Whale

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Balthazar

Outstanding Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Summer Ops

Outstanding Restaurant Design

Island Oyster

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Umber Ahmad

Outstanding Baker

Mah-Ze-Dahr Bakery

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Missy Robbins

Outstanding Chef

Lilia

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Jody Williams

Best Chef: New York City

Via Carota

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2019

Scott Tacinelli

Best Chef: New York City

Don Angie Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Sohui Kim

Best Chef: New York City

Insa

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Kyo Pang

Best Chef: New York City

Kopitiam

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Summer Ops

Other Eating and Drinking Places

Island Oyster

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Studio Writers

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Atomix

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2019

Rawia Bishara

Best Chef: New York City

Tanoreen

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Zachary Golper

Outstanding Baker

Bien Cuit

New York City, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

A&A Bake & Double Roti Shop

America's Classics

Brookyln, New York

Restaurant & Chef

Winner

2019

Cosme Aguilar

Best Chef: New York City

Casa Enrique

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Helen You

Best Chef: New York City

Dumpling Galaxy

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Angie Rito

Best Chef: New York City

Don Angie Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Fabián von Hauske

Best Chef: New York City

Wildair

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Jordan Salcito

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Producer

Ramona

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Leyenda

Outstanding Bar Program

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

The Dead Rabbit

Outstanding Bar Program

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Jeremiah Stone

Best Chef: New York City

Wildair

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Emma C Bengtsson

Best Chef: New York City

Aquavit

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Matt Danzer

Best Chef: New York City

Uncle Boons

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Natasha Pickowicz

Outstanding Pastry Chef

Flora Bar

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Erik Ramirez

Best Chef: New York City

Llama Inn

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Billy Durney

Best Chef: New York City

Hometown Bar-B-Que

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

JJ Johnson

Best Chef: New York City

Henry at Life Hotel

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Cote

Outstanding Wine Program

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Sean Gray

Best Chef: New York City

Momofuku Ko

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Eder Montero

Outstanding Restaurateur

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Jamie Malone

Best Chef: New York City

Grand Cafe

Minneapolis, Minnesota

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Brooks Headley

Best Chef: New York City

Superiority Burger

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Daniela Soto-Innes

Best Chef: New York City

Atla

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Angie Mar

Best Chef: New York City

Beatrice Inn

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Alexandra Raij

Outstanding Restaurateur

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Alex Stupak

Best Chef: New York City

Empellón

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Atomix

Best New Restaurant

New York City, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Amanda Cohen

Best Chef: New York City

Dirt Candy

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Rita Sodi

Best Chef: New York City

Via Carota

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2019

Jason Wang

Outstanding Restaurateur

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Frenchette

Best New Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2019

Adda Indian Canteen

Best New Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Roman and Williams

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

La Mercerie

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Ann Redding

Best Chef: New York City

Uncle Boon

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Trigg Brown

Best Chef: New York City

Win Son

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2019

Studio Razavi Architecture

Outstanding Restaurant Design (76 Seats and Over)

Boqueria

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2019

Sean Gray

Best Chef: New York City

Momofuku Ko

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Nick Kim

Best Chef: New York City

Shuko

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Matt Danzer

Best Chef: New York City

Uncle Boons

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Gabrielle Hamilton

Outstanding Chef

Prune

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2018

Charles Gabriel

Best Chef: New York City

Charles’ Country Pan Fried Chicken

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Jimmy Lau

Best Chef: New York City

Shuko

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Greg Baxtrom

Best Chef: New York City

Olmsted

Brooklyn, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Emma Bengtsson

Best Chef: New York City

Aquavit

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Rita Sodi

Best Chef: New York City

I Sodi

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Daniel Johnnes

Who's Who of Food & Beverage in America

New York, New York

Winner

2018

Rawia Bishara

Best Chef: New York City

Tanoreen

Brooklyn, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

Empellón Midtown

Best New Restaurant

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2018

Amanda Cohen

Best Chef: New York City

Dirt Candy

New York, New York

Restaurant & Chef

Nominee

2018

Andrew Carmellini

Outstanding Chef

The Dutch

New York, New York

Restaurant & Chef

Semifinalist

2018

The MP Shift

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

De Maria

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2018

The MP Shift

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

De Maria

New York, New York

Restaurant & Chef

Winner

2018

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.