Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 1 - 100 of 649

Searched for: Year: 2010

ABC News Nightline

ABC

ABC News Nightline

Broadcast Media

Television Segment

Winner

2010

Babbo

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2010

New York, New York

Chefs A' Field: King of Alaska

PBS

Chefs A' Field: King of Alaska

Broadcast Media

Television Show, On Location

Winner

2010

Editors of Esquire

"How Men Eat"

Esquire

Journalism

Magazine Feature Writing with Recipes

Winner

2010

Food Trip with Todd English

PBS

Food Trip with Todd English

Broadcast Media

Television Special

Winner

2010

French Food at Home with Laura Calder

Food Network Canada

French Food at Home with Laura Calder

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Winner

2010

Eos at Viceroy

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Semifinalist

2010

Miami, Florida

The Greenmarket: One Farmer's Story

Optic Nerve

Broadcast Media

Video Webcast

Winner

2010

Barefoot Contessa

Food Network

Pacific Productions

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Nominee

2010

EatingWell Comfort Foods Made Healthy

The Editors of EatingWell

The Countryman Press

Book

Healthy Focus

Nominee

2010

The Greenmarket: One Farmer's Story

www.seriouseats.com

The Greenmarket: One Farmer's Story

Broadcast Media

Video Webcast

Winner

2010

Alinea

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Winner

2010

Chicago, Illinois

Alinea

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Winner

2010

Chicago, Illinois

Hugh Acheson

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Five and Ten

2010

Athens, Georgia

A Moveable Feast with America's Favorite Chefs

PBS

Anne Adams

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Eight Forty-Eight

Aurora Aguilar

Broadcast Media

Audio Webcast or Radio Show

Nominee

2010

Josh Adams

Restaurant & Chef

Rising Star Chef of the Year

Semifinalist

June

2010

Peoria Heights, Illinois

Restaurant Gary Danko

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Nominee

2010

San Francisco, California

José Andrés

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Minibar

2010

Washington, District of Columbia

A Moveable Feast with America's Favorite Chefs

PBS

José Andrés

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

The Country Cooking of Ireland

Colman Andrews

Chronicle Books

Book

International

Winner

2010

The Country Cooking of Ireland

Colman Andrews

Chronicle Books

Book

Cookbook of the Year

Winner

2010

Colman Andrews

Column: Good Living Restaurants: "Veni Vedi Vetri," "It's Up to You, New York, New York," "Smoke and Miracles"

Gourmet

Journalism

Food-Related Columns

Nominee

2010

Emeril Green: Emeril's Culinary Adventure: Napa

Planet Green

Dominique Andrews

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Michael Anthony

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Gramercy Tavern

2010

New York, New York

Michael Andrzejewski

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Sea Bar

2010

Buffalo, New York

Cathal Armstrong

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

Restaurant Eve

2010

Alexandria, Virginia

Barefoot Contessa

Olivia Ball

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Nominee

2010

Babbo

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2010

New York, New York

Lidia Cooks From the Heart of Italy

Lidia Bastianich

Alfred A. Knopf

Book

International

Nominee

2010

A Moveable Feast with America's Favorite Chefs

PBS

Lidia Bastianich

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Lidia Cooks From the Heart of Italy

Tanya Bastianich Manuali

Alfred A. Knopf

Book

International

Nominee

2010

Babbo

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2010

New York, New York

Ariane Batterberry

Founders, "Food & Wine" and "Food Arts"

Lifetime Achievement Award

Winner

2010

New York, New York

Michael Batterberry

Founders, "Food & Wine" and "Food Arts"

Lifetime Achievement Award

Winner

2010

New York, New York

The Fundamental Techniques of Classic Pastry Arts

Marc Bauer

Stewart, Tabori & Chang

Book

Cooking from a Professional point of view

Winner

2010

A Moveable Feast with America's Favorite Chefs

PBS

Rick Bayless

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Mexico One Plate at a Time

PBS

Rick Bayless

Broadcast Media

TV Food Personality

Nominee

2010

Blackberry Farm

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Nominee

2010

Walland, Tennessee

Isaac Becker

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

112 Eatery

2010

Minneapolis, Minnesota

Zach Bell

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Cafe Boulud at the Brazilian Court

2010

Palm Beach, Florida

Vetri

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Nominee

2010

Philadelphia, Pennsylvania

ABC News Nightline

ABC

John Berman

Broadcast Media

Television Segment

Winner

2010

My New Orleans

John Besh

Andrews McMeel Publishing

Book

American Cooking

Nominee

2010

John Besh

Book

Cookbook of the Year

Winner

2010

Project M

PieLab

Outstanding Restaurant Design

Nominee

2010

Greensboro, Alabama

Bill Bissonette

Al's French Frys

America's Classics

Winner

2010

South Burlington, Vermont

Lee Bissonette

Al's French Frys

America's Classics

Winner

2010

Lee Bissonette

Al's French Frys

America's Classics

Winner

2010

South Burlington, Vermont

April Bloomfield

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

The Spotted Pig

2010

New York, New York

Well-Preserved: Recipes and Techniques For Putting Up Small Batches of Seasonal Foods

Eugenia Bone

Clarkson Potter

Book

Single Subject

Nominee

2010

Jon Bonne

San Francisco Chronicle

Journalism

Newspaper Food Section

Nominee

2010

Vetri

Restaurant & Chef

Outstanding Service

Semifinalist

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Scott Boswell

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Stella!

2010

New Orleans, Louisiana

Daniel

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Winner

2010

New York, New York

Daniel

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Winner

2010

New York, New York

Dana Bowen

"The Wonders of Ham"

Saveur

Journalism

Magazine Feature Writing with Recipes

Nominee

2010

The Kojo Nnamdi Show

Tara Boyle

Broadcast Media

Audio Webcast or Radio Show

Winner

2010

Iron Chef America

Food Network

John Bravakis

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Nominee

2010

Emeril Green: Emeril's Culinary Adventure: Napa

Planet Green

Jim Brennan

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Paul Brissman

New American Table

John Wiley & Sons

Book

Photography

Nominee

2010

Sean Brock

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Winner

McCrady's

2010

Charleston, South Carolina

The Seasons On Henry's Farm: A Year of Food and Life On a Sustainable Farm

Terra Brockman

Agate Surrey

Book

Writing and Literature

Nominee

2010

Iron Chef America

Food Network

Alton Brown

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Nominee

2010

Good Eats

Food Network

Alton Brown

Broadcast Media

TV Food Personality

Nominee

2010

Emeril Green: Emeril's Culinary Adventure: Napa

Planet Green

Elina Brown

Broadcast Media

Television Special

Nominee

2010

Eric/Bruce Bromberg

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Blue Ribbon Restaurants

2010

New York, New York

Antoinette Bruno

"The Art and Economics of Charcuterie, Parts 2,3,4"

Starchefs.com

Journalism

Multimedia Food Feature

Nominee

2010

French Food at Home with Laura Calder

Food Network Canada

Laura Calder

Broadcast Media

Television Show, In Studio or Fixed Location

Winner

2010

Bibou

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Bibou

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Bibou

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

Philadelphia, Pennsylvania

Marea

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Winner

2010

New York, New York

Salt to Taste: the Keys to Confident, Delicious Cooking

Marco Canora

Rodale

Book

General Cooking

Nominee

2010

Michael Carlson

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

Schwa

2010

Chicago, Illinois

Tim Carman

"How Not to Hire a Chef/The Canning Process"

Washington City Paper

Journalism

Newspaper Feature Writing About Restaurants and/or Chefs

Nominee

2010

Locanda Verde

Restaurant & Chef

Best New Restaurant

Nominee

2010

New York, New York

Earl Carter

Eat Ate

Chronicle Books

Book

Photography

Nominee

2010

Bryan Caswell

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Reef

2010

Houston, Texas

Blackberry Farm

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Nominee

2010

Walland, Tennessee

Momofuku

David Chang

Clarkson Potter

Book

Cooking from a Professional point of view

Nominee

2010

Leah Chase

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2010

New Orleans, Louisiana

The Fundamental Techniques of Classic Pastry Arts

Judith Choate

Stewart, Tabori & Chang

Book

Cooking from a Professional point of view

Winner

2010

Saipin Chutima

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Lotus of Siam

2010

Las Vegas, Nevada

Michael Cimarusti

Restaurant & Chef

Best Chef: Pacific

Nominee

Providence

2010

Los Angeles, California

Ashley Christensen

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Poole's

2010

Raleigh, North Carolina

Food Trip with Todd English

PBS

Joel Coblenz

Broadcast Media

Television Special

Winner

2010

Chop Suey: A Cultural History of Chinese Food in the United States

Andrew Coe

Oxford University Press

Book

Reference and Scholarship

Nominee

2010

Food Trip with Todd English

PBS

Matt Cohen

Broadcast Media

Television Special

Winner

2010

Tom Colicchio

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

Craft

2010

New York, New York

Gourmet's Adventures with Ruth: The Bertinet Kitchen, Bath

Christopher Collins

Broadcast Media

Television Show, On Location

Nominee

2010

Amanda Cook

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

CityZen at the Mandarin Oriental

2010

Washington, District of Columbia

Korn Design

Mercat a la Planxa

Outstanding Restaurant Graphics

Nominee

2010

Chicago, Illinois

Gerard Craft

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

Niche

2010

St. Louis, Missouri

Stacey Craig

The Bright Star

America's Classics

Winner

2010

Bessemer, Alabama

Stacey Craig

The Bright Star

America's Classics

Winner

2010

Bessemer, Alabama

Ad Hoc at Home

Dave Cruz

Artisan Books

Book

General Cooking

Winner

2010

Eight Forty-Eight

Alison Cuddy

Broadcast Media

Audio Webcast or Radio Show

Nominee

2010

Gary Danko

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Restaurant Gary Danko

2010

San Francisco, California

Restaurant Gary Danko

Restaurant & Chef

Outstanding Wine Service

Nominee

2010

San Francisco, California

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.