Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 1 - 100 of 713

Searched for: Year: 2017

Suzanne Goin

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2017

Michael Gulotta

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

MoPho

2017

New Orleans, Louisiana

Erik Niel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Easy Bistro

2017

Chattanooga, Tennessee

Steven Devereaux Greene

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Herons in the Umstead Hotel

2017

Cary, North Carolina

Michael Hudman

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2017

Memphis, Tennessee

Andrew Ticer

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2017

Memphis, Tennessee

Anita Lo

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Annisa

2017

New York, New York

Steven Satterfield

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Winner

Miller Union

2017

Atlanta, Georgia

Maura Kilpatrick

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

Oleana

2017

Cambridge, Massachusetts

Ashley Christensen

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Poole’s Diner

2017

Raleigh, North Carolina

Edward Lee

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

610 Magnolia

2017

Louisville, Kentucky

Aaron Butts

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

The Golden

2017

Ft. Wayne, Indiana

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Le Pigeon

2017

Portland, Oregon

Slade Rushing

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Brennan’s

2017

New Orleans, Louisiana

Caroline Styne

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

The Lucques Group (Lucques, a.o.c., Tavern, and others)

2017

Los Angeles, California

Colin Bedford

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

The Fearrington House

2017

Pittsboro, North Carolina

Lidia Celebrates America: Holiday for Heroes

PBS

Lidia Bastianich

Broadcast Media

Special (TV or Web)

Winner

2017

Highlands Bar and Grill

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2017

Birmingham, Alabama

Dara Moskowitz Grumdahl

Dara in the City

Mpls.St.Paul

Journalism

Column

Nominee

2017

Breaking Breads: A New World of Israeli Baking

Raquel Pelzel

Artisan

Book

Baking & Desserts

Nominee

2017

Stefanie McNamara

The France Issue

Saveur

Journalism

Dining and Travel

Nominee

2017

Jon Bonne

Wine

Punch

Journalism

Column

Nominee

2017

Karen Brooks

“High Chairs and Hard Core”; “The X-Files”; “Beyond Biscuits and Gravy”

Portland Monthly

Journalism

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

Winner

2017

Peggy Knickerbocker

Brain Food

Cooking Light

Journalism

Food and Health

Winner

2017

Andrea Weigl

“Southern Season’s Woes Ripple Through State”; “True Story of a Chef's Chef”; “Pitmaster: Sam Jones Takes ’cue to the Next Level”

The News & Observer

Journalism

Local Impact

Nominee

2017

Taste of Persia: A Cook's Travels Through Armenia, Azerbaijan, Georgia, Iran, and Kurdistan

Naomi Duguid

Artisan

Book

International

Winner

2017

Francis Lam

Sonoko Dreams of Soba

Saveur

Journalism

M.F.K. Fisher Distinguished Writing

Nominee

2017

Francis Lam

Sonoko Dreams of Soba

Saveur

Journalism

Food and Culture

Nominee

2017

Francis Lam

Recipes with Roots: The True Meaning of Turkey

Cooking Light

Journalism

Humor

Winner

2017

Francis Lam

“Eat”: “A Haitian Grandmother’s Home-Cooked Porridge”; “Kimchi Fried Rice, Korean Comfort Food”; and “Casa Calamari”

The New York Times Magazine

Journalism

Column

Winner

2017

A Square Meal: A Culinary History of the Great Depression

Andrew Coe

Harper

Book

Nonfiction

Winner

2017

Working 24 Hours at…

video.bonappetit.com

Andrew Knowlton

Broadcast Media

Video Webcast, On Location

Winner

2017

Bonnie Benwick

Washington Post Food

The Washington Post

Journalism

Food Coverage in a General-Interest Publication

Nominee

2017

Paul Bartolotta

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

The Bartolotta Restaurants (Ristorante Bartolotta, Harbor House, Lake Park Bistro, and others)

2017

Milwaukee, Wisconsin

Bill Addison

I Want Crab, Pure Maryland Crab.

Eater

Journalism

Dining and Travel

Winner

2017

Bill Addison

“Dinner, Transcending”; “The Future of the Steakhouse Has Arrived, and It's in Chicago”; “Is the World Ready for the Austere Beauty of Günter Seeger?”

Eater

Journalism

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

Nominee

2017

Andrew Zimmern

Andrew Zimmern's Bucket List; Andrew Zimmern's Driven by Food; Bizarre Foods with Andrew Zimmern

Travel Channel, andrewzimmern.com

Broadcast Media

Outstanding Personality/Host

Winner

2017

Andrew Zimmern's Kitchen - Online Culinary Literacy Courses

andrewzimmern.thebigknow.com

Andrew Zimmern

Broadcast Media

Video Webcast, Fixed Location and/or Instructional

Nominee

2017

Jonathan Gold

Counter Intelligence: “Destroyer Blows Up the Norm”; “Red Sauce, Royal Treatment”; “Bubbling Cauldrons of Goodness”

Los Angeles Times

Journalism

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

Nominee

2017

You Have It Made: Delicious, Healthy, Do-Ahead Meals

Ellie Krieger

Houghton Mifflin Harcourt

Book

Health

Winner

2017

Missy Robbins

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Lilia

2017

Brooklyn, New York

Clay Conley

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Buccan

2017

Palm Beach, Florida

Derek Wagner

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Nick’s on Broadway

2017

Providence, Rhode Island

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Naha

2017

Chicago, Illinois

Nora Pouillon

Lifetime Achievement Award

Winner

2017

Washington, D.C.

Michael Solomonov

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

Zahav

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Cassie Piuma

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Nominee

Sarma

2017

Somerville, Massachusetts

Michael Lata

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

FIG

2017

Charleston, South Carolina

Eat the World with Emeril Lagasse

Amazon Prime Video, YouTube

Emeril Lagasse

Broadcast Media

Television Program, On Location

Nominee

2017

Emeril Lagasse

Eat the World with Emeril Lagasse

Amazon Prime Video

Broadcast Media

Outstanding Personality/Host

Nominee

2017

Ken Oringer

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

Uni, Toro, Coppa, and others

2017

Boston, Massachusetts

Tyler Anderson

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Millwright’s

2017

Simsbury, Connecticut

Eric Warnstedt

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Hen of the Wood

2017

Burlington, Vermont

Alex Stupak

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Empellón Cocina

2017

New York, New York

John Fleer

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Rhubarb

2017

Asheville, North Carolina

Donald Link

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Herbsaint

2017

New Orleans, Louisiana

Alexander Roberts

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Restaurant Alma

2017

Minneapolis, Minnesota

Fabio Trabocchi

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Fiola

2017

Washington, District of Columbia

Tony Mantuano

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Spiaggia

2017

Chicago, Illinois

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Knightsbridge Restaurant Group (The Bombay Club, Rasika, The Oval Room, and others)

2017

Washington, District of Columbia

Cindy Wolf

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

Charleston

2017

Baltimore, Maryland

Ana Sortun

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Oleana

2017

Cambridge, Massachusetts

David Kinch

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Manresa

2017

Los Gatos, California

Mark Ladner

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Del Posto

2017

New York, New York

Ignacio Mattos

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Estela

2017

New York, New York

Special Sauce

Serious Eats

Ed Levine

Broadcast Media

Podcast

Nominee

2017

Kevin Gillespie

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Gunshow

2017

Atlanta, Georgia

Rob McDaniel

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

SpringHouse

2017

Alexander City, Alabama

Nicholas Elmi

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Laurel

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Big Bad Breakfast: The Most Important Book of the Day

John Currence

Ten Speed Press

Book

Single Subject

Nominee

2017

Markus Glocker

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Bâtard

2017

New York, New York

Dan Fox

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Heritage Tavern

2017

Madison, Wisconsin

The Mind of a Chef

PBS, YouTube

Christopher Collins

Broadcast Media

Television Program, On Location

Nominee

2017

Steven Brown

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

Tilia

2017

Minneapolis, Minnesota

Alex Seidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Mercantile

2017

Denver, Colorado

Hugo Ortega

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Winner

Hugo’s

2017

Houston, Texas

Matthew Louis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Moxy

2017

Portsmouth, New Hampshire

Carolyn Phillips

Good Graces

Life and Thyme

Journalism

M.F.K. Fisher Distinguished Writing

Nominee

2017

All Under Heaven: Recipes from the 35 Cuisines of China

Carolyn Phillips

Ten Speed Press

Book

International

Nominee

2017

Corey Lee

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Winner

Benu

2017

San Francisco, California

Ellen Yin

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

High Street Hospitality Group (Fork, High Street on Market, High Street on Hudson)

2017

Philadelphia, Pennsylvania

Ian Boden

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

The Shack

2017

Staunton, Virginia

Jeremy Fox

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Rustic Canyon

2017

Santa Monica, California

The Mind of a Chef

PBS, YouTube

Ludovic Lefebvre

Broadcast Media

Television Program, On Location

Nominee

2017

Ludovic Lefebvre

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Trois Mec

2017

Los Angeles, California

Megan Garrelts

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Rye

2017

Leawood, Kansas

Miljenko Grgich

Restaurant & Chef

Outstanding Wine, Spirits, or Beer Professional

Nominee

Grgich Hills Estate

2017

Rutherford, California

Niki Nakayama

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

n/naka

2017

Los Angeles, California

Paul Fehribach

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Big Jones

2017

Chicago, Illinois

Phillip Foss

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

EL Ideas

2017

Chicago, Illinois

Gabrielle Hamilton

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Prune

2017

New York, New York

Michelle Gayer

Restaurant & Chef

Outstanding Baker

Semifinalist

Salty Tart

2017

Minneapolis, Minnesota

Michael Cimarusti

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Providence

2017

Los Angeles, California

Chris Ponte

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

Café Ponte

2017

Clearwater, Florida

Dominique Crenn

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Atelier Crenn

2017

San Francisco, California

John Fraser

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Nix

2017

New York, New York

Joe Ng

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

RedFarm

2017

New York, New York

Keiko Suzuki

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Suzuki’s Sushi Bar

2017

Rockland, Maine

Laura Sawicki

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Semifinalist

Launderette

2017

Austin, Texas

Marco Canora

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Winner

Hearth

2017

New York, New York

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.