Winner Recap!

 

Best Chef: New York City: Mark Ladner, Del Posto

 

Best Chef: Mid-Atlantic: Spike Gjerde, Woodberry Kitchen, Baltimore

 

Best Chef: Southeast: Jason Stanhope, FIG, Charleston, SC

 

Best Chef: South: Alon Shaya, Domenica, New Orleans

 

Best Chef: Northwest: Blaine Wetzel, The Willows Inn on Lummi Island, Lummi Island, WA

 

Best Chef: Great Lakes: Jonathon Sawyer, Greenhouse Tavern, Cleveland

 

Best Chef: West: Stuart Brioza and Nicole Krasinski, State Bird Provisions, San Francisco

 

Best Chef: Southwest: Aaron Franklin, Franklin Barbecue, Austin

 

Outstanding Wine, Spirits, and Beer Professional: Rajat Parr, Mina Group, San Francisco

 

Outstanding Wine Program: A16, San Francisco

 

Outstanding Bar Program: The Violet Hour, Chicago

 

Best Chef: Northeast: Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

 ... Read more >

Comments (0)

Winner Recap!

 

Best Chef: West: Stuart Brioza and Nicole Krasinski, State Bird Provisions, San Francisco

 

Best Chef: Southwest: Aaron Franklin, Franklin Barbecue, Austin

 

Outstanding Wine, Spirits, and Beer Professional: Rajat Parr, Mina Group, San Francisco

 

Outstanding Wine Program: A16, San Francisco

 

Outstanding Bar Program: The Violet Hour, Chicago

 

Best Chef: Northeast: Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

 

Best Chef: Midwest: Gerard Craft, Niche, Clayton, MO

 

Outstanding Baker: Jim Lahey, Sullivan Street Bakery, NYC

 

Rising Star Chef of the Year: Jessica Largey, Manresa, Los Gatos, CA

Comments (0)

Winner Recap!

 

Best Chef: Northeast: Barry Maiden, Hungry Mother, Cambridge, MA

 

Best Chef: Midwest: Gerard Craft, Niche, Clayton, MO

 

Outstanding Baker: Jim Lahey, Sullivan Street Bakery, NYC

 

Rising Star Chef of the Year: Jessica Largey, Manresa, Los Gatos, CA

Comments (0)

The 2014 James Beard Award Winners!

 

Congratulations to all the 2014 James Beard Award winners! See the complete list.

Comments (0)

Winner Recap!

 

Outstanding Restaurateur: Barbara Lynch, Barbara Lynch Gruppo (No. 9 Park, Menton, B&G Oysters, and others), Boston

 

Outstanding Service: The Restaurant at Meadwood , St. Helena, CA

 

Outstanding Restaurant: The Slanted Door, San Francisco

 

Outstanding Chef: Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles

 

Comments (0)

Winner Recap!

 

America’s Classic: Nick’s Italian Café, McMinnville, OR

 

Outstanding Restaurant Design (75 seats and under): Lawton Stanley Architects for Grace, Chicago

 

Outstanding Restaurant Design (76 seats and over): Jensen Architects for Shed, Healdsburg, CA

 

Humanitarian of the Year: Matt Haley, Philanthropist and Restaurateur, Rehoboth Beach, DE

 

Best New Restaurant: Pêche Seafood Grill, New Orleans

 

America’s Classic: Hansen’s Sno-Bliz, New Orleans

 

Outstanding Pastry Chef: Dominique Ansel, Dominique Ansel Bakery, NYC
 

Comments (0)

Winner Recap!

 

Best Chef: Great Lake: Dave Beran, Next, Chicago

 

Best Chef: Midwest: Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee

 

Best Chef: Southeast: Ashley Christensen, Poole’s Downtown Diner, Raleigh, NC

 

Best Chef: South: [TIE] Ryan Prewitt, Pêche Seafood Grill, New Orleans; and Sue Zemanick, Gautreau's, New Orleans

 

Who’s Who Inductees (Part 2 of 2): Barry Estabrook, Paul Kahan, and Sherry Yard

 

America’s Classic: Olneyville New York System, Providence, RI

 

Best Chef: Mid-Atlantic: Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

 

Best Chef: New York City: April Bloomfield, The Spotted Pig

 

Comments (0)

Winner Recap!

 

Lifetime Achievement: Sirio Maccioni, Le Cirque, NYC

 

Best Chef: Northwest: Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR

 

Best Chef: Northeast: Jamie Bissonnette, Coppa, Boston

 

Who’s Who Inductees (Part 1 of 2): Ed Behr, John Besh, David Chang

 

Best Chef: Southwest: Chris Shepherd, Underbelly, Houston

 

Best Chef: West: Daniel Patterson, Coi, San Francisco

 

America’s Classic: Perini Ranch Steakhouse, Buffalo Gap, TX

 

Comments (0)

Winner Recap!

 

Rising Star of the Year: [TIE] Jimmy Bannos Jr, The Purple Pig, Chicago; and Blaine Wetzell, The Willows Inn on Lummi Island, Lummi Island, WA

 

America’s Classic: Sokolowski’s University Inn, Cleveland

 

Outstanding Bar Program: The Bar at the NoMad Hotel, NYC

 

Outstanding Wine Program: The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN

 

Outstanding Wine, Beer, or Spirits Professional: Garrett Oliver, Brooklyn Brewery, Brooklyn, NY

 

Comments (0)

JBF Kitchen Cam