Awards / Search

Filters

Category






Rank




Year




Clear filters

Awards Search


Search Results

Showing 1 - 100 of 717

Searched for: Year: 2016

Elizabeth Blau

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Blau and Associates (Honey Salt, Made LV, Andiron, and others)

2016

Las Vegas, Nevada

Demian Repucci Design

Bruno

Outstanding Restaurant Design (75 Seats and Under)

Winner

2016

New York, New York

Suzanne Goin

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Winner

Lucques

2016

Los Angeles, California

Allen Routt

Restaurant & Chef

Best Chef: Northwest

Semifinalist

Painted Lady

2016

Newberg, Oregon

Lenny Russo

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Nominee

Heartland Restaurant & Farm Direct Market

2016

St. Paul, Minnesota

William Bradley

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

Addison Restaurant

2016

San Diego, California

Michael Gulotta

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

MoPho

2016

New Orleans, Louisiana

Erik Niel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Easy Bistro

2016

Chattanooga, Tennessee

Steven Devereaux Greene

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Herons in the Umstead Hotel

2016

Cary, North Carolina

Michael Hudman

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2016

Memphis, Tennessee

Andrew Ticer

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Andrew Michael Italian Kitchen

2016

Memphis, Tennessee

Anita Lo

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Nominee

Annisa

2016

New York, New York

Steven Satterfield

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Miller Union

2016

Atlanta, Georgia

Steven Satterfield

Root to Leaf: A Southern Chef Cooks Through the Seasons

Harper Wave

Book

Photography

Nominee

2016

James and Julie Petrakis

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

The Ravenous Pig

2016

Winter Park, Florida

Anna Klinger

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Al di Là Trattoria

2016

New York, New York

Marcus Samuelsson

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2016

Jim Lahey

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2016

Champe Speidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Persimmon

2016

Bristol, Rhode Island

Maura Kilpatrick

Restaurant & Chef

Outstanding Pastry Chef

Nominee

Oleana

2016

Cambridge, Massachusetts

Ashley Christensen

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Poole’s Downtown Diner

2016

Raleigh, North Carolina

Edward Lee

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

610 Magnolia

2016

Louisville, Kentucky

Gabriel Rucker

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Le Pigeon

2016

Portland, Oregon

Slade Rushing

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Nominee

Brennan's

2016

New Orleans, Louisiana

Nancy Oakes

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Boulevard

2016

San Francisco, California

Jennifer Jasinski

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Rioja

2016

Denver, Colorado

Lidia Celebrates America: Home for the Holidays

PBS

Lidia Bastianich

Broadcast Media

Specials

Winner

2016

Heartlandia: Heritage Recipes from Portland's The Country Cat

Adam and Jackie Sappington

Houghton Mifflin Harcourt

Book

American Cooking

Nominee

2016

Highlands Bar & Grill

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurant

Nominee

2016

Birmingham, Alabama

Soda Politics: Taking on Big Soda (and Winning)

Marion Nestle

Oxford University Press

Book

Writing and Literature

Winner

2016

Dara Moskowitz Grumdahl

"Spoon & Stable,” “Gilding the Chicken,” “A Second Act for the Forum?"

Mpls.St.Paul Magazine

Journalism

Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award

Nominee

2016

Julia Reed

Stone-Ground Killer

Garden & Gun

Journalism

Humor

Nominee

2016

Darra Goldstein

Fire and Ice: Classic Nordic Cooking

Ten Speed Press

Book

Photography

Nominee

2016

The Oxford Companion to Sugar and Sweets

Darra Goldstein

Oxford University Press

Book

Reference and Scholarship

Nominee

2016

Francis Lam

Eat

New York Times Magazine

Journalism

Food-Related Columns

Winner

2016

Francis Lam

Edna Lewis and the Black Roots of American Cooking

New York Times Magazine

Journalism

Profile

Nominee

2016

Lesley Bargar Suter

Los Angeles Magazine

Journalism

Food Coverage in a General-Interest Publication

Winner

2016

Tom Sietsema

America’s Best Food Cities

The Washington Post

Journalism

Dining and Travel

Winner

2016

Corby Kummer

Edible Life

New Republic

Journalism

Food-Related Columns

Nominee

2016

Danielle Centoni

One Night: Kachka

Eater

Journalism

Visual Storytelling

Winner

2016

Andrew Zimmern

Bizarre Foods

Travel Channel

Broadcast Media

Outstanding Personality/Host

Nominee

2016

Andrew Zimmern

Journalism

Food Blog

Nominee

2016

Derek Wagner

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Nick's on Broadway

2016

Providence, Rhode Island

Carrie Nahabedian

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Naha

2016

Chicago, Illinois

Michael Solomonov

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Zahav

2016

Philadelphia, Pennsylvania

Zahav: A World of Israeli Cooking

Michael Solomonov

Rux Martin Books/Houghton Mifflin Harcourt

Book

International

Winner

2016

Zahav: A World of Israeli Cooking

Michael Solomonov

Rux Martin Books/Houghton Mifflin Harcourt

Book

Cookbook of the Year

Winner

2016

Zahav: A World of Israeli Cooking

Michael Solomonov

Rux Martin Books/Houghton Mifflin Harcourt

Book

Book of the Year

Winner

2016

Tory Miller

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

L’Etoile

2016

Madison, Wisconsin

Cassie Piuma

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Sarma

2016

Somerville, Massachusetts

Cindy Pawlcyn

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Nominee

(Mustards Grill, Cindy's Backstreet Kitchen, Cindy's Waterfront at the Monterey Bay Aquarium)

2016

Napa, California

Justin Devillier

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Winner

La Petite Grocery

2016

New Orleans, Louisiana

Jeremiah Bacon

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

The Macintosh

2016

Charleston, South Carolina

Tyler Anderson

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Millwright’s Restaurant

2016

Simsbury, Connecticut

Christmas at Bobby’s

Food Network

Bobby Flay

Broadcast Media

Specials

Nominee

2016

Gina Gallo

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2016

Alex Stupak

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Empellón Cocina

2016

New York, New York

Tacos: Recipes and Provocations

Alex Stupak

Clarkson Potter

Book

Single Subject

Nominee

2016

Nick Anderer

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Marta

2016

New York, New York

Donald Link

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Herbsaint

2016

New Orleans, Louisiana

Scott Crawford

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Semifinalist

Standard Foods

2016

Raleigh, North Carolina

Jacques Pepin Heart & Soul

KQED-TV

Jacques Pépin

Broadcast Media

Television Program, In Studio or Fixed Location

Nominee

2016

Jerry Traunfeld

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Poppy

2016

Seattle, Washington

Tony Mantuano

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Spiaggia

2016

Chicago, Illinois

Ashok Bajaj

Restaurant & Chef

Outstanding Restaurateur

Semifinalist

Knightsbridge Restaurant Group, Washington, D.C. (The Bombay Club, The Oval Room, Rasika, and others)

2016

Washington, District of Columbia

Cindy Wolf

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Nominee

Charleston

2016

Baltimore, Maryland

Vegetarian India: A Journey Through the Best of Indian Home Cooking

Madhur Jaffrey

Alfred A. Knopf

Book

Vegetable Focused and Vegetarian

Nominee

2016

Ana Sortun

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Oleana

2016

Cambridge, Massachusetts

Sean Brock

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Nominee

Husk

2016

Nashville, Tennessee

Victor Albisu

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Del Campo

2016

Washington, District of Columbia

Greg Baker

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

The Refinery

2016

Tampa, Florida

The Mind of a Chef

PBS

David Kinch

Broadcast Media

Television Program, On Location

Nominee

2016

David Kinch

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Manresa

2016

Los Gatos, California

Ignacio Mattos

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Estela

2016

New York, New York

Leah Chase

Lifetime Achievement Award

Winner

2016

New Orleans, Louisiana

Jonathan Benno

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Lincoln Ristorante

2016

New York, New York

Pig Tales: An Omnivore’s Quest for Sustainable Meat

Barry Estabrook

W. W. Norton & Company

Book

Writing and Literature

Nominee

2016

Barry Estabrook

Good Seed, Bad Seed

EatingWel

Journalism

Food and Health

Nominee

2016

Indian Curries: The Basics & Beyond

craftsy.com

Jared Jacang Maher

Broadcast Media

Video Webcast, Fixed Location and/or Instructional

Winner

2016

For Grace

Vimeo, iTunes, Amazon, Google Play

Kevin Pang

Broadcast Media

Documentary

Nominee

2016

Ed Levine

Who's Who of Food & Beverage in America

Winner

2016

Andrew Zimmerman

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Nominee

Sepia

2016

Chicago, Illinois

Kevin Gillespie

Restaurant & Chef

Best Chef: Southeast

Nominee

Gunshow

2016

Atlanta, Georgia

Rob McDaniel

Restaurant & Chef

Best Chef: South

Semifinalist

SpringHouse

2016

Alexander City, Alabama

George Mendes

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Aldea

2016

New York, New York

Marc Vetri

Restaurant & Chef

Outstanding Chef

Semifinalist

Vetri

2016

Philadelphia, Pennsylvania

Mastering Pasta: The Art and Practice of Handmade Pasta, Gnocchi, and Risotto

Marc Vetri

Ten Speed Press

Book

Single Subject

Nominee

2016

Markus Glocker

Restaurant & Chef

Best Chef: New York City

Semifinalist

Batard

2016

New York, New York

Dan Fox

Restaurant & Chef

Best Chef: Midwest

Semifinalist

Heritage Tavern

2016

Madison, Wisconsin

Joe Cicala

Restaurant & Chef

Best Chef: Mid-Atlantic

Semifinalist

Le Virtu

2016

Philadelphia, Pennsylvania

The Mind of a Chef

PBS

Christopher Collins

Broadcast Media

Television Program, On Location

Nominee

2016

Mark Bittman’s Kitchen Matrix

Mark Bittman

Pam Krauss Books

Book

General Cooking

Nominee

2016

Alex Seidel

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Fruition

2016

Denver, Colorado

Anne Kearney

Restaurant & Chef

Best Chef: Great Lakes

Semifinalist

Rue Dumaine

2016

Dayton, Ohio

Hugo Ortega

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Nominee

Caracol

2016

Houston, Texas

Matthew Louis

Restaurant & Chef

Best Chef: Northeast

Semifinalist

Moxy Restaurant

2016

Portsmouth, New Hampshire

Corey Lee

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Benu

2016

San Francisco, California

Jeremy Fox

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Nominee

Rustic Canyon

2016

Santa Monica, California

Kevin Binkley

Restaurant & Chef

Best Chef: Southwest

Semifinalist

Binkley's

2016

Cave Creek, Arizona

Ludovic Lefebvre

Restaurant & Chef

Best Chef: West

Semifinalist

Trois Mec

2016

Los Angeles, California

Press Inquires

For press inquires about past award winners please contact jbfawards@jamesbeard.org.